NIEUWS

Kwelders van de Waddeneilanden favoriet bij vissen
27 februari 2025
Kwelders blijken belangrijke leefgebieden voor sommige vissoorten in de Waddenzee. Daarbij hebben vissen een duidelijke voorkeur voor kwelders met meer natuurlijke kenmerken, zoals een geleidelijke zoet-zoutovergang. Dat blijkt uit promotie-onderzoek van Hannah Charan-Dixon.
De Nieuw-Zeelandse Hannah deed afgelopen vier jaar binnen het project Waddentools Swimway Waddenzee onderzoek naar de rol van kwelders voor vissen in de Waddenzee. Ze bestudeerde daarvoor de kunstmatige kwelders (de zogenoemde kwelderwerken) langs het vasteland van Groningen en Friesland en de natuurlijkere eilandkwelders van Schiermonnikoog en Texel. “We plaatsten fuiken in een kreek, waarmee we vissen vingen die de kwelder verlieten of er rondzwommen. Uit het onderzoek blijkt dat kwelders gebruikt worden door kleinere vissoorten en jonge visjes. De gewone grondel blijft zijn hele levenscyclus in de kwelders, terwijl bijvoorbeeld haring en platvissen als jonge vissen binnenkomen en later in hun leven weer vertrekken.”
Geen insecten, wel bodemdiertjes
Onderzoek naar de maaginhoud van deze gevangen vissen gaf een beeld van wat ze in de kwelderkreken eten. De verwachting op basis van buitenlandse onderzoeken was dat de vissen die de kwelders gebruiken, daar ook voedsel zouden vinden in de vorm van insecten en spinnen die op land leven. Deze organismen komen bij vloed in het water terecht en worden zo beschikbaar voor vissen. In Nederland eten de vissen echter vooral diertjes die op en in het slik leven. “We denken dat dit komt omdat de Nederlandse kwelders niet vaak volledig overstromen”, verklaart Hannah. “Op de meeste dagen blijft het oppervlak droog, terwijl in andere regio’s de kwelders bij elk tij volledig onder water staan. In Nederland overstroomt vaak alleen de kreek.”
Niet te veel schapen
Ze onderzocht ook of het beheer van de kwelder invloed heeft op de geschiktheid van de kwelder voor vissen. Daarvoor worden meestal schapen ingezet. “We ontdekten dat intensieve begrazing negatieve effecten heeft op het zeeleven in de kreken, maar we weten nog niet zeker hoe dat komt. Verder onderzoek zou dat duidelijk kunnen maken.”
Voorkeur voor gradiënten
Een belangrijke onderzoeksvraag was hoe kunstmatig aangelegde kwelders zich verhouden tot de natuurlijke kwelders op de eilanden. “We ontdekten dat vissen een voorkeur hebben voor een zoutgradiënt, waarbij het water geleidelijk van zout naar zoet gaat naar mate je verder in de kreek komt. Die ontbreekt op de kunstmatige kwelders, doordat de zeedijk een harde scheiding tussen zoet en zout vormt”, zegt Hannah. “Op de Waddeneilanden is die gradiënt wel aanwezig, daar zijn lange, kronkelende kreken die niet worden afgesneden door een dijk. Verder komen er meer vissen voor in kreken waar ook met laag water nog water achterblijft. Op de kunstmatige kwelders wordt het water bij eb snel afgevoerd, waardoor bijna al het water verdwijnt. Voor vissen is dit natuurlijk niet ideaal.”
Toekomst vastelandskwelders
De uiteindelijke conclusie is dat kwelders inderdaad belangrijk zijn voor sommige vissoorten, maar vooral de kunstmatige kwelders zouden van nog grotere waarde kunnen zijn dan nu het geval. “In de toekomst zou het interessant zijn om kunstmatige kwelders op het vasteland natuurlijker in te richten en te onderzoeken hoe visgemeenschappen daarop reageren”, zegt Hannah. “Ik denk dat we daarmee de habitatkwaliteit voor vissen ook daar kunnen verbeteren.
Bekijk de video van Hannah hier:
LAATSTE NIEUWS

Kwelders blijken belangrijke leefgebieden voor sommige vissoorten in de Waddenzee. Daarbij hebben vissen een duidelijke voorkeur voor kwelders met meer natuurlijke kenmerken, zoals een geleidelijke zoet-zoutovergang. Dat blijkt uit promotie-onderzoek van Hannah Charan-Dixon.

Dankzij een heel palet aan innovatieve onderzoeksmethoden weet promovenda Margot Maathuis nu veel meer over de rol van de Waddenzee in de levenscyclus van onder andere de haring.

Hoe zal het met de vissen in de Waddenzee gaan als de omstandigheden veranderen? Wat als het water veel warmer wordt? Promovendus Bass Dye onderzocht, vanuit het project Waddentools Swimway Waddenzee, temperatuurvoorkeuren van vissen en maakte daarmee een voorspellingsmodel.

Wij nodigen u van harte uit voor het eindsymposium van de onderzoeksprojecten Waddenmozaïek en Waddentools Swimway. Dit symposium is een gelegenheid om de nieuwste inzichten en resultaten te ontdekken die direct van belang zijn voor het beheer en beleid van het Waddengebied.

Een nieuwe studie in het ICES Journal of Marine Sciences laat zien dat jonge haring en sprot in de Nederlandse Waddenzee voornamelijk opportunistisch eten, zonder een sterke voorkeur voor specifieke prooien. De conditie en het dieet van deze pelagische vissen vertonen een duidelijk seizoensgebonden patroon.

De Waddenzee is van cruciaal belang voor de levenscyclus van vele vissoorten. Sinds de jaren tachtig nemen de populaties migrerende vissen in dit gebied af. De oorzaak van deze afname is nog niet duidelijk.

Voor het eerst zijn de onderwatergeluiden van de Waddenzee onderzocht, beschreven en geclassificeerd. Dit werd gedaan door Maryann Watson, van de Marine Ecology Groep aan de Rijksuniversiteit Groningen. Haar onderzoek helpt ons beter te begrijpen hoe het leven in de zee functioneert en hoe gezond onze zeeën zijn.

Langs de Waddenzeedijk bij Lauwersoog zijn enkele jaren geleden kunstriffen geplaatst in de Waddenzee. Met verschillende rif-ontwerpen wordt onderzocht of de dijk hiermee een interessantere leefomgeving wordt voor vissen en ander onderwaterleven. Tot grote verbazing van de onderzoekers werden er onlangs twee volwassen hondshaaien aangetroffen.

Binnen de Trilateral Wadden Sea Cooperation (TWSC) wordt van 17 tot en met 19 april 2024 in Groningen de Swimway 2024 conferentie gehouden. Ook vanuit ons Waddentools project ‘Waddentools Swimway Waddenzee’, worden tijdens deze conferentie meerdere presentaties gegeven.

Free Flowing Rivers komt naar Groningen! Free Flow 2024 is een internationale conferentie over het beschermen en herstellen van vrij stromende rivieren, waar beleidsmakers, rivierbeheerders, ecologen, onderzoekers, studenten en de industrie samenkomen.